VI Orioński Kongres Misyjny w Montebello

12 listopada 2017  By ks. Krzysztof Baranowski Prowincjał MDBO


W Montebello (Włochy) od dzisiaj do 15 listopada br odbędzie się VI Orioński Kongres Misyjny, w którym weźmie udział ponad 90 delegatów z całego świata, reprezentujących oriońską rodzinę zakonną męską i żeńską. Na to ważne spotkanie wybrano hasło „Wszyscy jesteśmy uczniami – misjonarzami”: Misyjne nawrócenie orionistów.
Program kongresu przewiduje spotkania plenarne, jak i uważną pracę w ośmiu komisjach złożonych z zakonników, zakonnic i świeckich. Wystąpienia programowe dwojga przełożonych Generalnych Synów Boskiej Opatrzności – księdza Tarcisio Vieira i Sióstr Małych Misjonarek Miłości – siostry Mabel Spagnuolo. Natomiast ojciec Teresino Serra, przełożony generalny Kombonianów przedstawi doświadczenia misyjne w duchu św. Daniela Comboni.
Jak wyjaśniają Przełożeni Generalni Kongres Misyjny odbywa się pod wpływem Evangelii Gaudium, Exhortacji Apostolskiej o głoszeniu Ewangelii.
Kongres ma na celu: 1) Zaprezentowanie misji jako sposobu na zrozumienie całej działalności Kościoła i odnowienie Rodziny Oriońskiej, 2) Rozeznanie, które inicjatywy misyjne pomogą nam przeczytać na nowo decyzje Kapituł Generalnych dwóch Zgromadzeń i pomogą być „sługami Chrystusa w ubogich” i „ofiarowania się zupełnie Bogu, aby być w pełni dla bliźniego” według ducha św. Alojzego Orione, 3) Zweryfikowanie i ukierunkowanie misyjne Rodziny Oriońskiej oraz podzielenie się liniami działania i projektami rozwoju misyjnego obu Zgromadzeń.
„Spotkanie w Montebello – wyjaśnia ks. Pierre Assamouan Kouassi, Radca Generalny odpowiedzialny za Misje – jest ważnym punktem na ścieżce działalności misyjnej naszej rodziny zakonnej. Minęło sześć lat od ostatniego oriońskiego kongresu misyjnego, który odbył się w Rzymie i w tym czasie horyzonty misyjne się powiększyły, szczególnie o Azję – najpierw Filipiny, potem Indie, Afrykę z ostatnio otwartymi misjami w Beninie oraz na Europę Wschodnią z misjami w Ukrainie i Białorusi.”
„Jest to czas wymiany doświadczeń i konfrontacji – dodaje ks. Pierre Assamouan Kouassi – również, żeby ukazać misyjność całego świata oriońskiego zaczynając od tych miejsc na świecie, gdzie nasza rodzina zakonna jest obecna już od dekad. Jestem szczególnie zadowolony z obecności świeckich na naszym kongresie, którzy na różny sposób współpracują z zakonnikami i zakonnicami orionistkami we wszystkich rejonach świata.
Synowie Boskiej Opatrzności (Małe Dzieło Boskiej Opatrzności) liczą aktualnie 1100 współbraci pracujących w 29 krajach świata. Obecni są na misjach w Afryce w Beninie, Burkina Faso, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Kenii, na Madagaskarze, w Mozambiku, Togo, w Ameryce Łacińskiej w Chile, Meksyku, Paragwaju, Wenezueli (nie licząc Brazylii i Argentyny), w Azji w Jordanii, Indiach i na Filipinach oraz w Europie w Albanii, Białorusi, Rumunii, Ukrainie.
Siostry Małe Misjonarki Miłosierdzia, w liczbie 650 sióstr, pracują w 15 krajach świata. Są na misjach w Afryce na Zielonym Przylądku, Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Kenii, Togo, Burkina Faso, na Madagaskarze, w Ameryce Łacińskiej w Paragwaju i Peru, w Azji na Filipinach oraz w Europie w Rumunii i Ukrainie.
Orioński Instytut Świecki jest niedawno założoną gałęzią rodziny oriońskiej. Reprezentuje go około 150 świeckich konsekrowanych, którzy rozsiani po świecie współpracują z dziełami oriońskimi. Do Oriońskiego Ruchu Świeckich należą ci świeccy, którzy w swoich konkretnych sytuacjach i stanie chcą żyć i przekazywać charyzmat ks. Orione w świecie oraz w jedności z Rodziną Oriońską.