Najważniejszym bankiem jest “Opatrzność” – przesłanie I. dnia Kongresu Administracyjno-Ekonomicznego

18 listopada 2017  By Aleksander Rzepecki


16 listopada br. rozpoczął się w Montebello, we Włoszech, Międzynarodowy Orioński Kongres Administracyjno-Ekonomiczny zorganizowany przez Zgromadzenia Małe Dzieło Boskiej Opatrzności, który w tym roku ma temat „Bóg – nasza radość i nadzieja. Siać obficie, żeby zbierać w obfitości”.

Wśród zakonników jest ponad 60 osób, które uczestniczą w tym ważnym spotkaniu Rodziny Oriońskiej. Podczas trzech dni (prace zakończą się 18 listopada) Kongres podejmie następujące tematy: poszukiwanie źródeł finansowania, aspekt prawny opieki nad naszymi dziełami, zarządzanie projektami złożonymi i wskaźniki samowystarczalności dzieła, które dadzą szansę na stabilne dziedzictwo Zgromadzenia.

Ksiądz Fulvio Ferrari, ekonom generalny rozpoczął prace Kongresu wyjaśniając znaczenie tego ważnego zjazdu. – Kongres daje obecnym szansę poznania się, nauczenia się czegoś nowego, podzielenia się doświadczeniami. To jak spacer pomiędzy stoiskami na targu, gdzie produktami w sprzedaży są nowe rozwiązania, gdzie można zobaczyć, że nasza praca jest nadal ważna i aktualna – mówił ekonom generalny.

Po południu wygłosił konferencję ks. Giulio Albanese, dyrektor czasopisma Papieskie Dzieła Misyjne – „Missio Italia”, skupiając się na temacie: „Fundraising pomiędzy metodami tradycyjnymi i nowoczesnością”. Druga część obrad została zakończona wystąpieniami ks. Janusza Nowaka z Fundacji Księdza Orione – Czyńmy Dobro, ks. Jorge Torti, ekonoma prowincji włoskiej Zgromadzenia i ks. Rodinei Thomazella, przełożonego prowincji brazylijskiej południowej, którzy zaprezentowali oriońskie doświadczenia fundraisingu.