„Miałem sen…” czyli nie tylko o modlitwie o jedność chrześcijan

26 stycznia 2016  By ks. Krzysztof Baranowski Prowincjał MDBO


W ramach Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan, 23 stycznia br. odbyło się modlitewne spotkanie ekumeniczne w kościele parafialnym pw. Św. Alojzego Orione w Warszawie, którego organizatorami byli Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania “Effatha” we współpracy z Warszawskim Oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Prowincją Polską Zgromadzenia Zakonnego Księży Orionistów. W modlitewnym spotkaniu w kościele pw. Dzieciątka Jezus w Warszawie, przy ul. Lindleya 12, uczestniczyli przedstawiciele różnych wyznań: ks. bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej, bp. Karol Babi, biskup naczelny Kościoła starokatolickiego mariawitów, radca Piotr Gaś i diakon Małgorzata Gaś z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, prezbiter Zdzisław Król z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, ks. Doroteusz Sawicki z Kościoła prawosławnego, o. Piotr Kuszka z Kościoła greckokatolickiego, ks. Henryk Dąbrowski, z Kościoła polskokatolickiego – przewodniczący warszawskiego okręgu Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zwierzchnik anglikanów w Polsce ks. David Brown z małżonką. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta mariawitów w Strykowie.

Naszą Prowincję zakonną reprezentowali: ks. Prowincjał Krzysztof Baranowski FDP, ks. Antoni Wita FDP, współzałożyciel comiesięcznych spotkań modlitewnych przy naszej Parafii pw. Św. Alojzego Orione w Warszawie oraz aktualny proboszcz tejże parafii – ks. Jarosław Gralicki FDP.

Szósty dzień modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony był w całej Polsce pod hasłem: “Posłuchajcie tego snu”. Z tej okazji ks. Zbigniew Kamiński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego zachęcał do pięknych marzeń i przypomniał płomienne przemówienie baptystycznego pastora, amerykańskiego działacza na rzecz zniesienia dyskryminacji rasowej i noblisty Martina Luthera Kinga, wygłoszone w 28 sierpnia 1963 r. podczas marszu w Waszyngtonie. – “Miałem sen, że pewnego dnia ten naród powstanie, aby żyć wedle prawdziwego znaczenia swego credo: »uważamy za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi«. Miałem sen, że pewnego dnia moich czworo dzieci będzie żyło wśród narodu, w którym ludzi nie osądza się na podstawie koloru ich skóry, ale na podstawie tego, jacy są”  cytował.

Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem chleba, dzieleniem się nim, odmówieniem “Ojcze nasz” oraz wspólną agapą.
Poprzedni artykuł
Spotkanie opłatkowe Oriońskiego Ruchu Świeckiego
Następny artykuł
Księża