Inauguracja Mieszkań Treningowych dla naszych absolwentów z Anina

17 lipca 2016  By ks. Krzysztof Baranowski Prowincjał MDBO


Dzień 13 lipca 2016 r. to data, która zapisze się w historii naszego ośrodka i Fundacji Habitat for Humanity jako ta, która otworzyła drogę dla wielu młodych chłopaków opuszczających Filię Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów – Centrum Edukacyjne Trampolina I w Aninie. Tego dnia odbyło się uroczyste otwarcie Mieszkań Treningowych na warszawskiej Pradze, przy ulicy Brechta.

Mieszkania Treningowe o charakterze rotacyjnym, są kolejną próbą odpowiedzi na całą gamę problemów z jakimi przychodzi się zmierzyć młodym ludziom opuszczającym placówki opiekuńczo-wychowawcze i pieczy zastępczej. To chociażby problem braku domu w tym sensie dosłownym: czyli braku dachu nad głową: wielu zwyczajnie nie ma dokąd, albo nie chce wracać do swojego środowiska, ale i problem domu w sensie przenośnym: tzn. braku wsparcia, samotności, nieprawidłowo funkcjonująca rodzina lub w ogóle jej brak.
Wielu z nich brakuje praktycznych umiejętności potrzebnych do samodzielnego życia. Doświadczenie pokazuje, jak mocno wychowankowie instytucji, mają zakotwiczony w sobie tzw. syndrom dziecka placówkowego charakteryzujący się: roszczeniowością, beztroską, bezradnością wobec wyzwań życia, brakiem odpowiedzialności, słabą umiejętnością organizowania życia, brakiem gospodarności itp…

Mieszkanie treningowe to miejsce, które ma pomóc te braki uzupełnić, uczyć odpowiedzialności. Ma pomóc „trenującemu” w ugruntowaniu się na rynku pracy, przygotować do dojrzałego podjęcia decyzji związanych z założeniem rodziny, „ogarnąć” (mówiąc językiem chłopaków) zawiły świat finansów, dojrzeć osobowościowo i duchowo. Tych ważnych i tak koniecznych zasobów dla samodzielnego życia większość z nich nie wyniosła z domu rodzinnego.
Mamy nadzieję, że te mieszkania przyniosą wiele dobrego, że nadadzą naszemu programowi nową jakość. Natomiast każdemu kto ofiarował choć kawałek swojego serca, czasu, zainteresowania, pracy dadzą poczucie udziału w czymś wielkim, niezwykłym. Dadzą poczucie wpływu na los świata, bo czy każde życie, serce ludzkie to nie jest cały niezwykły i niepowtarzalny świat?

Z ogromnym szacunkiem pochylamy się nad każdą minutą pracy wolontariuszy praktycznie z całego świat. Było ich tak wielu, z tylu krajów, że liczby ich nie jesteśmy w stanie teraz wymienić. Przyjeżdżali na Brechta, spotykaliśmy się z nimi w naszym domu w Aninie. Czymś niezwykłym było widzieć blask w zmęczonych budową oczach, który udowadnia i pokazuje jak wielki i wartościowy jest człowiek, a tym co buduje relacje jest: bezinteresowne dobro, miłość, serdeczność…

Na uroczystości otwarcia Mieszkań Treningowych nie mogło zabraknąć przedstawicieli firm, instytucji, które wspierały budowę mieszkań dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów.

Z całego serca dziękujemy głównym Darczyńcom:

Saint-Gobain
Dow Chemical Company
H. Stepic Charity (fundacja Raiffeisen Bank w Wiedniu)
Whirlpool Polska
Turner&Townsend
MetLife Polska

Dziękujemy również za materiały budowlane firmie:

Wienerberger Group
AkzoNobel Decorative Paints
DAV-Import
Grast & MTB

Dziękujemy za USŁUGI PROFESJONALNE PRO-BONO:

FAAB Architektura
Andrzej Lulka Kancelaria Radcy Prawnego
Profen

Także podziękowania kierujemy:

Fundacji Microfinance Centre

Wszystkim i każdemu z osobna bardzo dziękujemy. Bez Was, nie udałoby się to DZIEŁO.