Brama Nieba w Brańszczyku

29 sierpnia 2017  By ks. Krzysztof Baranowski Prowincjał MDBO


W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, która jest patronką Polskiej Prowincji Księży Orionistów, w Brańszczyku k. Wyszkowa podczas turnusu wczasorekolekcji dla niepełnosprawnych odbyły się obchody 100. rocznicy urodzin abp. Bronisława Dąbrowskiego – orionisty, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski w latach 1969-1993. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Brama Nieba”.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00. W jego programie znalazła się m.in. szkoła tańca na wózkach i konferencja o misji osób niepełnosprawnych w Kościele.

Głównym punktem dnia była Eucharystia, której o godz. 16 przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Wieczorem uczestnicy spotkania zgromadzili się, by adorować Najświętszy Sakrament w monstrancji w kształcie Matki Bożej Fatimskiej.

Wydarzeniu ponadto towarzyszyła wystawa poświęcona abp. Dąbrowskiemu, upamiętniająca m.in. jego związek z turnusami dla osób niepełnosprawnych, a także animacje, gry i zabawy, warsztaty plastyczne oraz muzyczne uwielbienie Pana Boga, które poprowadził zespół rodzinny Eo Nomine.

„Brama Nieba” to jedno z wydarzeń zaplanowanych przez orionistów w ramach 100-lecia urodzin abp. Bronisława Dąbrowskiego, wywodzącego się z naszego Zgromadzenia. Obchody jubileuszu rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. 11 czerwca tego roku uroczystościom w Grodźcu – miejscu jego urodzin przewodniczył pełniący obecnie funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Dokładny dzień urodzin abp. Bronisława Dąbrowskiego – zasłużonego dla obrony Kościoła w Polsce dyrektora Sekretariatu KEP a potem sekretarza generalnego Episkopatu,  wychowawcy młodzieży, współzałożyciela spotkań niepełnosprawnych i wolontariuszy w Brańszczyku przypada 2 listopada 1917 roku. 25 grudnia tego roku mija natomiast 20. rocznica jego śmierci.